lekári a Lekári

Autor: Mariana Balážová | 20.12.2011 o 13:38 | Karma článku: 13,05 | Prečítané:  1453x

Rozdiel v písmenách je zámerný. Skutočný lekár je poslanie a nie zamestnanie. Sú lekári, ktorí veci vidia inak, ktorí neodišli, hoci nesúhlasia so systémom.

Býva u nás v susedstve. Obyčajná žena z chudobných pomerov, s ktorou sa život nemaznal ako o sebe hovorí, no v dedine nie je snáď nik, kto by sa tešil väčšej úcte a rešpektu ako ona, ani kňaz ani starosta. A to právom. Naša Pani Doktorka. Musím veľkými písmenami. Nie, nie je obvodnou, nie je ani súkromnou lekárkou, nemá vlastnú ambulanciu. Je zamestnaná v štátnej nemocnici v blízkom meste. Nemusí okrem svojich služieb na oddelení riešiť nič a nikoho. Nemusí, ale....

Hádam niet u nás človeka, ktorému by aspoň raz nepomohla. Nezištne, ochotne, s láskou. Nemusí, ale...

Vyvrtnutá noha, narazený hrudník, zmodralé dieťa, vysoké horúčky, astmatický záchvat, pichanie pri srdci či abstinenčné príznaky narkomana, nájde sa veľa dôvodov. Príde, pomôže, poradí, odporučí. Či je ráno, večer a či noc. Nemusí, ale...

Sama hovorí, že naše zdravotníctvo je zlé, vidí chyby, nedostatky. Prežila štrajk. V nemocnici ťahala služby s dvoma kolegami. Šesť ich neprišlo. Boli PN. Tí, ktorí na oddelení pracovali  14 mesiacov po ukončení štúdia. Ona 35 rokov.

"Pacientov si vážim viac ako svoju výplatu. Ja som rada, že mám robotu, nech mi Boh dá zdravie robiť ďalej."

"Koľko je na Slovensku rodín, ktoré musia žiť len z tých 300€ alebo menej, na hranici biedy a chudoby?"

"Áno, 5 mladých sa vrátilo, sú ofučaní na nás, že sme štrajkokazy. Dostali zvýšenie platov o 300€, my sme dostali 50€, aby sa nám platy akože vyrovnali a nebol taký rozdiel medzi nástupným platom a našim, čo máme 35 rokov odrobených." 

"Veci sú zlé a situácia neúnosná, ale tak sa to nedá riešiť, že lekári opustia pacientov."

Skutočný lekár je poslanie a nie zamestnanie. Zmestnanec bude vždy s niečím nespokojný, vždy bude mať na to dôvod. Niektoré profesie treba robiť srdcom a z presvedčenia. Iba niektorých lekárov možno nazvať Lekármi s veľkým L. Naša Pani Doktorka medzi ne patrí. Ďakujeme za všetko. I keď vždy hovorí: "Neďakujte, uzdravte sa!"

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

KOMENTÁRE

Nemajú nič, čo si nedopestujú. Život na lazoch je zložitý

Čo sa kachliar z Brdárky naučil od Siouxov.

DOMOV

Tak to už nie, Béla, odkazuje Bugárovi Paška z SNS

Pašku hnevá, že ombudsmanka podporila Dúhový pochod.

DOMOV

Plavčan oznámil abdikáciu, z tlačovky opäť ušiel

Plavčan odstúpil z postu ministra deň po výzve Roberta Fica.


Už ste čítali?